Barış Oran: “Müşterimize en iyiyi ulaştırmaya her zamankinden daha fazla odaklandık”

Barış Oran: “Müşterimize en iyiyi ulaştırmaya her zamankinden daha fazla odaklandık”

Dünya Mağazacılar Günü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan Barış Oran özellikle Efsane ve Tekno Cuma gibi kampanlarından sonuçlarının çok olumlu olduğunu ifade ederek,”Sektör, üçüncü çeyrekte yüzde 5’lik bir reel büyümeye ulaştı. Bu büyümeyi destekleyecek en önemli veri ise, metrekare başına düşen cirolardaki artış. Endeks, geçen seneye göre yüzde 15,9 artış gösterirken bu artışta bizim de faaliyet alanlarımızı olan gıda perakendesi yüzde 13,7 ve teknoloji de yüzde 35,5’lik bir artış sergiledi. Dolayısıyla tüm bu veriler ışığında 2020 yılında ekonomimiz adına çok daha olumlu bir seyir görmeyi bekliyoruz. Topluluğumuza baktığımızda ise, Carrefoursa’da dönüşüm programımızın sonuçlarını alıyoruz. Operasyonel sonuçlarımız iyileşti. Teknosa’da da benzer bir dönüşüm programını yıl ortasında başlattık ve yine olumlu çıktıları almaya başladık. Bu da, bizim geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor” dedi.

  “Perakendede sürdürülebilir büyümemizi devam ettireceğiz”

  Oran, sektörde Carrefoursa ve Teknosa ile faaliyet göstererek tüketici hareketlerini yakından gözlemleyip nabzını tutma imkânı bulduklarının altını çizerek şunları dile getirdi:

  “Sabancı Holding olarak hem perakende sektöründeki deneyimlerimizle hem de Carrefoursa ve Teknosa mağazalarındaki her bir çalışma arkadaşımızın özverili çabaları ile sürdürülebilir büyümemize devam edeceğimize inanıyoruz. Bu vesile ile perakende sektörünün emekçilerinin 12 Aralık Mağazacılar Günü’nü kutluyoruz.”

  “2019’da 30 milyon tl yatırım yaptık, üç çeyrekte yüzde 13 büyüdük”

  2019 yılında Teknosa’nın çoklu kanalda deneyime, müşteri ilişkileri yönetimine ve veri analitiğine odaklandığının altını çizen Oran aynı zamanda şunları dile getirdi:

  “68 şehirde 200 mağaza ile Türkiye’nin en yaygın ve müşteriye fiziksel en yakın teknoloji market zinciriyiz. Tüketicinin ihtiyaçlarını iyi dinleyen, iyi analiz eden ve bu ihtiyaçlara uygun hızlı refleks veren bir yapıya sahibiz. İş yapış şekillerimizi, süreçlerimizi, risk ve fırsatları sürekli gözden geçiriyor ve hep ‘daha iyisini nasıl yaparız’ ona çalışıyoruz. En iyi müşteri deneyimini sunmak ve operasyonel mükemmellik için bu yıl dijitalleşme ve dönüşüme hız verdik. Bu kapsamda 30 milyon TL’nin üzerinde yatırıma imza attık. Mağazalarımız ve teknosa.com’da yılda 200 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Şu anda Teknosa olarak 16 milyon tekil müşteri verisine sahibiz. Yıl boyunca müşterilerimizin tüm kanallarda deneyimini iyileştirmeye, doğru ürün karmasını doğru lokasyonlarda sunmaya, tüketici trafiğini geliştirmeye, mağazaların verimliliğini artırmaya, stok ve gider optimizasyonuna odaklandık. Bu çerçevede, Ocak – Eylül satışlarına göre yüzde 4,3 büyüyen teknoloji ürünleri pazarının oldukça üzerinde, ortalama sepet tutarı ve müşteriye dönüştürme oranının da etkisiyle benzer mağazalarda yüzde 13 seviyesinde büyüme gösterdik. 2019, hem küresel ekonomideki sorunlar hem de Türkiye’nin kendi özelinde ve yakın coğrafyasında yaşadığı sıkıntılar nedeniyle tüm sektörler için zor bir yıl oldu. Son 2-3 aydır bir hareketlenme var. Faizler ve kur istikrarı gibi ekonomik göstergelerin iyileşme gösterdiği bir süreçte son çeyreğe iyi başladık. 2020 yılının hem Türkiye ekonomisi hem de Teknosa için çok daha iyi olacağına inanıyorum.”

  “2020’de büyüyen bir Carrefoursa olacak”

  Oran, son olarak da gıda perakendesinde ilişkin olarak ise şu açıklamalarda bulundu: “Carrefoursa olarak ‘Yeni Nesil Market’ vizyonumuzla 2019 yılına 120 milyon TL yatırım hedefiyle başlamıştık. Bu hedefle müşteri odaklı bir yaklaşım sergilediğimiz bir yılı daha geride bırakıyoruz. Toplam 52 ilde 630 marketiyle günde 500 bin kişiye ürün ve hizmet ulaştıran bir marka olarak bir yandan hiper, süper, gurme ve mini formatlarımızda market yenilemeleri gerçekleştirip İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Mersin gibi Türkiye’nin önde gelen şehirlerinde yepyeni marketler hizmete açtık. Marketlerimizi bir yaşam alanı olarak görüyoruz, bu vizyonla ilkini 2017 yılında açtığımızı Lezzet Arası restoranlarımıza yatırıma devam ediyoruz. Bugün için Adana, Bursa, İstanbul, İzmir ve Mersin’de toplam 12 adet Lezzet Arası restoranına sahibiz. Müşteri deneyimlerimiz doğrultusunda odaklandığımız bir diğer konu e-ticaret faaliyetleri oldu. Altyapı yatırımlarımızı tamamladıktan sonra online alışveriş platformumuz Carrefoursa.com ile trafiğimizi yüzde 100’ün üzerinde, satışlarımızı da yüzde 101 artırıp aylık 35 binin üzerinde sipariş alır hale geldik. Böylelikle geçen sene toplam net satışlarda bir önceki yıla göre \%101’in üzerinde büyüme sağladık. Aylık ortalama 4 milyon ziyaretçimizin yüzde 80’i mobil cihazlardan geldiği için mobil uygulamamızı da yenileyerek daha kolay bir erişim imkânı sağladık. Gelecek sene büyüyen bir Carrefoursa hedefiyle 100 yeni market yatırımına imza atacağız, 4 yeni Lezzet Arası restoranı açacağız. Dijitalleşen dünyada yükselen trend e – ticarete odaklanacağız, farklı platformlardaki erişilebilirliğimizi artıracağız”.
 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir