Bitcoin'i Kim ve Neden Yarattı?

Bitcoin’i Kim ve Neden Yarattı?

Bitcoin, merkezi olmayan bir dijital para birimi olarak 2009 yılında piyasaya çıkan bir kripto para. Herhangi bir şirket ya da merkez bankasına bağlı olmaması, sınırlı arza sahip olması Bitcoin’in önemli yönlerinden. Bitcoin’le ilgili en önemli gizem ise, kurucusu…

Bitcoin’in kurucusu, Satoshi Nakamoto takma adına sahip kimliği belirsiz bir geliştirici. Bu zamana kadar Bitcoin’in kurucusu, sahibi kim gibi sorularla hakkında çok fazla spekülasyon dönse de, Nakamoto’nun kim olduğu öğrenilemedi. Bitcoin’i kim, neden yarattı diyenler sorusunun yanıtlarına bakalım.

Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin’in çalışma mantığını, yapısını anlatan teknik döküman, 2008 sonlarında bir grup kişiye, anonim bir gönderici tarafından mail olarak gönderildi. Mailin göndericisi, Satoshi Nakamoto adlı bir bilgisayar programcı-kriptograftı.

Satoshi Nakamoto, internet forumlarında kendisini Japonya’da yaşayan, 37 yaşında bir erkek olarak tanımladı. Ancak Satoshi’nin teknik dökümandaki İngilizcesi, birçok kişiye göre onun Japon olmadığını gösteriyor.

Nakamoto, Bitcoin’in ilk dönemlerinde aktif bir şekilde topluluğun yer aldığı forumlarda, bloglarda yer aldı. Ancak 2010 yılında Bitcoin’in popülerliğinin ciddi bir şekilde artmasıyla birlikte, Nakamoto ortadan kayboldu. O tarihten bu yana herhangi bir paylaşım yapmayan Bitcoin kurucusu, topluluğun önde gelen geliştiricilerinden Gavin Andersen’e önemli şifreleri devredip, bir daha herhangi bir platformda görülmedi.

Bitcoin kurucusu, ilk dönemlerde yaptığı madencilikle aynı zamanda dünyanın en büyük Bitcoin cüzdanlarından birinin de sahibi. Satoshi’nin sahip olduğu Bitcoin’lerin sayısının 1 milyonun üzerinde olduğu düşünülüyor. BTC fiyat seviyesi 16 bin dolarlı seviyelerden işlem gördüğü 2023 Ocak ayında, bu miktar 16 milyar dolara yakın bir servet demek.

Bitcoin neden geliştirildi?

Bitcoin, dünya çapında kabul görmüş ilk dijital para birimi olmasına karşın, bu yönde birçok fikir hayata geçirilmişti. Bitcoin’e benzer yapıda birçok dijital para projesi uygulandı ancak bu projeler belli sebeplerden ötürü kabul görmedi.

Bitcoin, merkeziyetsiz, anonim ve şeffaf bir ekonomi inşa etmek adına tasarlandı. Projenin hayata geçirildiği 2009 yılı başı ise, oldukça önemli bir tarih. Bunun nedeni, 2008 yılında ABD’de yaşanan Mortgage krizi. ABD’de dev bankaların iflası ile sonuçlanan bu kriz sonucunda dünya çapında bir ekonomik kriz yaşandı. Bu krizin etkileri, küresel finans sistemine karşı var olan güvensizlik duygusunun artmasını tetikledi.

Satoshi Nakamoto, 2009’da yani krizin ertesi yılında, hiçbir merkeze, devlete bağlı olmayan, işlemlerin şeffaf bir şekilde blokzinciri üzerinden takip edilebildiği bir elektronik para birimi ile dünyayı değiştirmek için bir adım attı. Bitcoin, ilk etapta internet ekosistemindeki ürün ve hizmetler için kullanılan bir varlık olurken, günümüzde birçok şirketin ödeme olarak kabul ettiği, milyonlarca kişininse yatırım aracı olarak kabul ettiği bir değer.

2009 yılında, değeri 1 doların altında olan Bitcoin, 2021 yılında 69 bin doları görerek, eşi benzeri görülmemiş bir finansal yatırım aracı haline geldi. Dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük 5 borsası içinde yer alan Kucoin, Bitcoin ve altcoin’lerde hızlı ve güvenli yatırımı sunuyor. Türkiye’de lisanslı olarak faaliyet gösteren Kucoin kripto para borsası 600’den fazla coin’i listelemesine ek olarak, yeni üyelere 500 USDT’ye varan bonus vermesiyle de dikkat çekiyor. Kucoin’de hesap oluşturarak siz de geleceğin yatırım modeli kripto paralara yönelebilirsiniz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir