Bu kredi furyası göz yaşlarıyla bitecek

Bu kredi furyası göz yaşlarıyla bitecek

Bütün dünya gibi Türkiye de Covid-19 salgınının ürettiği ekonomik sıkıntıları aşmak için para basmaya ve ucuz kredi dağıtmaya başladı. Velakin, ABD ve Türkiye farklı ekonomik özelliklere sahip. ABD’nin mali kaynakları batık kredileri tazmin etmeye yeterli. Türkiye’de ise kelepir krediler ödenmezse, bankaların sermayeleri azalır ve yeni kredi verilemez. Ek olarak, kredi ödemelerinde zorlanan halk ve şirketler harcama ve/ya yatırım da yapmaz.

Her iki ülke için de bu sorunun aşılması için ekonominin yaz aylarından başlayarak çok hızlı ve sürdürülebilir bir dirilme sergilemesi lazım. Ancak, her ay düzelen ekonomik verilere karşın, geleceğe biraz yakıdan bakmak kalıcı toparlanmanın daha ufukta olmadığını gösteriyor. Dünyaca ünlü iki ekonomist Carmen Reinhart ve Kenneth Rogoff bize kredi furyalarının hep gözyaşı ile sonlanacağını ispat etti. Türkiye için de durum farklı olmayacak. Riskler Ağustos-Eylül döneminde göze batmaya başlayacak.

Sanal seminerime kaıtlmak isteyenler için bilgi burada:

Ekonomide Uluslararası Gelişmeleri Yorumlama Yöntemleri – ATİLLA YEŞİLADA – 4 Haftalık Online Ders Paketi: https://www.pamagaza.com/fiyat/ekonomide-uluslararasi-gelismeleri-yorumlama-yontemleri-atilla-yesilada-online-ders-paketi/


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir