Denizli'de vatandaşların döviz bozdurma telaşı

Denizli’de vatandaşların döviz bozdurma telaşı

Son günlerde dış politikada, özellikle ABD ile Türkiye arasındaki ilişiklerde yaşanan gelişmelerin ardından dolar ve euro başta olmak üzere döviz kurlarında hareketlilik yaşanmaya başlandı. Yurt genelinde olduğu gibi Denizli’de de yabancı cinsinden paralara yatırım yapan vatandaşlar, bu hareketliliği görünce ellerindeki dolar ve euroları bozdurmak için banka ve döviz bürolarının yolunu tuttu.

Kentte uzun yıllardır döviz bürosu işleten Ali Yılmaztürk, dövizde yukarı yönde bir hareketlilik olduğunu ancak bunun fazla sürmeyeceğini düşündüklerini ifade etti. Yılmaztürk, “Kur yıl başından sonra inşallah tekrar rayına oturacak. Ama çok büyük düşüş veya çok büyük çıkış beklemeyin, dolar belli bir bant aralığında örnek vereyim 5,80 ile 6,20 aralığında önümüzdeki yıl devam eder diye düşünüyoruz. Dövizi artık yatırım aracı olarak düşünmeyin, altını daha ziyade bir yatırım aracı olarak görün çünkü önümüzdeki sene özellikle önü daha açık, ben vatandaşlarımıza dövizden çok altına yönelmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Kurlarda yaşanan hareketliliğin ardından döviz bürosuna gelerek elindeki dövizi bozduran Duran Güzel isimli bir vatandaş ise “Şu anda döviz yükselmeye başladığı için, elimizden geldiği kadar döviz almaya çalışıyoruz. Emekli param ile bir miktar döviz aldım. Herkes yatırım yapamıyor tabi, imkanı olanlar yatırım yapabiliyor” dedi.

Köksal Kılınç – Hüseyin Kaplan


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir