DOLAR İÇİN KRİTİK KARAR | MURAT MURATOĞLU - PROF. DR. ŞENOL BABUŞÇU

DOLAR İÇİN KRİTİK KARAR | MURAT MURATOĞLU – PROF. DR. ŞENOL BABUŞÇU

DOLAR İÇİN KRİTİK KARAR | MURAT MURATOĞLU – PROF. DR. ŞENOL BABUŞÇU

Lider fan token platformu Bitci.com’da Anında Fan Token ve Kripto para alım satımı
https://www.bitci.com/?utm_source=murat-muratoglu&utm_medium=youtube

Döviz kurunun yükseleceği korkusu bu hafta Merkez Bankası’na hangi düzenlemeleri yaptıracak? Nitekim tutmak için her geçen gün yeni bir düzenleme getiriyorlar.
Sadece geçen hafta 4 milyar dolar ekstradan satış yaptılar. Seçimlere daha 15 hafta var. Eldeki rezervler hızla azalıyor. Döviz girişi neredeyse olmuyor. Cari açık seviyesiyle dayanmaları pek mümkün görünmüyor.
Be sebeple Kur Korumalı Mevduatta faiz sınırını kaldırdılar. Adı konmamış örtülü faiz artışı!
Neyi amaçladı? Son dönemce çıkışların hızlandığı Kur Korumalı hesaplarının yeniden ilgi görmesi… Görür mü? Belki çıkışları yavaşlatır.
Burada esas soru, uygulamaya koyduğu onlarca sermaye kontrolü diye adlandırılabilecek uygulama işe yaramadı mı?
Mesela vatandaşların yurtdışına 50 bin dolardan fazla para göndermesi, nedenine dair belge ibraz edemiyorsa yasak kapsamında… Kafana göre para göndermek neymiş öyle… İlla açıklama yazılacak o dekontun üzerine…
Şirketlerde bir zahmet biraz daha geniş davrandılar. Yurtdışına 500 bin dolardan yani yaklaşık 10 milyon TL fazla para göndermesi de nedenlerini açık seçik belirtemiyorsa o da yasak kapsamında.
“Para benim sana hesap mı vereceğim?” diyemiyorsun. O da yasak! Vereceksin. Benim hayatım benim param diyorsun, illa salça olacaklar… Sözde ekonomiyi yönetiyorlar.
Şirketlerin bankalardan aldığı krediyle döviz alması yasak. Döviz borçlarını ödemek için ne yapacak? Kapalıçarşı’nın yolunu tutacak.
Göstermişim teminatı, almışım faiziyle parayı… İstersem parayla puromu yakarım. Yok yakamazsın! Serbest piyasa ekonomisi diyorlar ama parayı zincirle bağlıyorlar. En fazla kulübenin üç-beş metre çapında dolaştırıyorlar.
Neredeyse bankalar da döviz kabul etmeyecek yakında… Eğer döviz mevduatları toplam mevduatlarının yüzde 40’ından fazla olursa ceza ödeyecekler. Zaten döviz kredi bile veremiyorken kim toplamak ister?
Bankaya gidiyorsun, döviz alıp mevduat yapmak istiyorsun. Garibim bankacılar da ne yapsınlar. Talimat gitmiş, hedef verilmiş. Seni caydırmaya çalışıyor.
Muadil ilaç veren eczacı gibiler… Kur korumalı diyorlar… Kur korumalı dünyada kaç ülkede para yerine geçiyor? Sanal döviz ile ekonomide zaman kazanmaya çalışıyor ülke…

Videoları “ Beğen”meyi, “Paylaş”mayı ve hakkında "Yorum" yapmayı ihmal etmeyin.
"ABONE" olmayı ve bildirimlerin gelmesi için "ZİLİ" (🔔) açmayı unutmayın…
ABONE OLMAK İÇİN
https://www.youtube.com/c/muratmuratoğlu
Murat Muratoğlu Sosyal Medya Hesapları:
https://www.instagram.com/sozcumuratoglu
https://www.twitter.com/sozcumuratoglu/
https://www.facebook.com/sozcumurat/

#MuratMuratoğlu #AboneOl#YorumYap

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir