Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Ev ya da araç kiralamak istediğinizde, banka kredisi kullanmayı tercih ettiğinizde ve benzeri durumlarda karşınıza kredi notu kavramı çıkacaktır. Çünkü kredi notu son dönemde kişinin gelecekteki ödeme alışkanlıkları üzerine bir tahmin yürütme noktasında en önemli parametrelerden biri olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla kredi notunun düşük olması durumunda banka kredisi kullanma, ev ya da araç  kiralama gibi talepler geri çevrilebilir.

İşte bu noktada devreye kredi notu hesaplama işlemleri giriyor. Kredi notunun belirlenmesi esnasında hangi unsurların dikkate alındığı en çok merak edilen faktörlerden biridir. Genellikle sadece daha önce kullanılan krediler ürünlerin geri ödeme alışkanlıklarının dikkate alındığı düşünülüyor. Oysa daha farklı parametrelerin de göz önünde bulundurulduğunu bilmeyenler için aktaralım. Kredi notunu oluştururken  dikkate alınan unsurları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları

Elbette en önemli unsurlardan biri kişinin daha önce kullandığı kredilerin geri ödemesini düzenli olarak yapıp yapmadığıdır. Bu unsur toplam kredi puanının % 35’ini oluşturduğu için üzerinde titizlikle durulması gereken faktörlerden biri olarak değerlendiriliyor.

  • Mevcut Hesap Ve Borç Durumu

Kredi notunun % 35’ini  belirleyen unsur ise kişinin mevcut borç ve hesap durumudur. Kapanmış kredilerden teminatlı ya da teminatsız olan mevcut borç bakiyelerine kadar hatta limitler bile dikkate alınarak belirlenir.

  • Yeni Kredili Ürün Açılışları

Yukarıda sıraladığımız unsurlar kadar etkili olmasa da toplam kredi puanını % 11 oranında etkileyen unsur yeni kredili ürün açılışlarıdır. Kişinin yeni kredili ürün kullanması durumunda ödeme alışkanlıkları henüz bilinmediğinden kredi puanı olumsuz etkilenebilir.

  • Kredi Kullanım Yoğunluğu

Önemli unsurlardan biri de kredi kullanım yoğunluğu oluyor ve bu unsurun toplam kredi puanına olan etkisi % 10’dur.  Sıklıkla kredi kullanmış olan ve geri ödemelerini de  düzenli olarak yapmış olan kişilerin kredi puanı %10 oranında daha yüksektir. Daha önce hiç kredili ürün kullanmamış olan kişilerin puanı ise biraz daha düşük olabilir. Kalan % 9’luk dilimi ise ‘diğer faktörler’ olarak açıklayabiliriz. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz hemen şimdi Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz. Böylelikle kredi notunu yükseltmek için neler yapabileceğiniz konusunda da bilgi sahibi olma şansınız bulunuyor.


,

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir