'Telefon Kütüphanesi’ engelleri kaldırıyor

‘Telefon Kütüphanesi’ engelleri kaldırıyor

Türk Telekom’un, GETEM iş birliği ile hayata geçirdiği ‘Telefon Kütüphanesi’ uygulaması; 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda da görme engellilerin binlerce kitaba, dünyaca ünlü betimlemeli tablolara ve ders kitaplarına ücretsiz ulaşmasını sağlıyor. Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Arda Türkmen, Ayşe Tolga, Jülide Ateş, Nazlı Çelik, Arzum Onan gibi isimlerin tablo betimleyerek ve kendi kitaplarını seslendirerek katkıda bulunduğu kütüphanede 50’den fazla kategoride 2 bine yakın kitap yer alıyor.

Gönüllüleri daha fazla kitap seslendirmeye davet ediyor
Telefon Kütüphanesi’ndeki içeriğin zenginleşmesine ve görme engelli vatandaşların daha fazla içeriğe ulaşmasına katkı sağlamak isteyen gönüllüler, daha önce Şermin Yaşar, Ceyda Düvenci gibi isimlerin de kendi kitaplarını seslendirdikleri ‘Kitaplara Ses’ uygulaması aracılığıyla kolayca kitap seslendirebiliyor. Bugüne kadar toplam 45 bin 427 kez indirilen, üzerinden 8 bin 55 adet kayıt gönderilen uygulamada iletilen içerik yaklaşık 410 bin sayfaya ulaştı. 28 bin 400 gönüllüsü bulunan uygulama, koronavisürü nedeniyle evde bulunan tüm gönüllüleri Engelliler Haftası’nda daha fazla kitap seslendirmeye davet ediyor.

Nasıl Kitap Seslendirilir?
Gönüllü olarak kitap okumak isteyenler, ‘Kitaplara Ses’ uygulamasını akıllı cihazlarına indirdikten sonra, GETEM ile bağlantıya geçerek okumak istedikleri kitabı belirliyor ve uygulama üzerinden seslendirdikleri kitabı yine uygulama üzerinden bir tuşa basarak GETEM’e gönderiyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir