Times Higher Education’da Yakın Doğu Üniversitesi dünya sıralamasında

Times Higher Education’da Yakın Doğu Üniversitesi dünya sıralamasında

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan “2023 Dünya Üniversite Sıralaması”nda Yakın Doğu Üniversitesi “Bilgisayar Bilimleri” alanında dünyanın en iyi ilk 175, Mühendislik” alanında dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldı. Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı “Bilgisayar Bilimleri”nde 151-175 bandında gösterilen Yakın Doğu Üniversitesi, “Mühendislik” alanında ise 176-200 bandında yer bularak, bu alanlarda adını, dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasına yazdırma başarısı gösterdi. Üniversite, “Mühendislik” alanında Türkiye’de ikinci, KKTC’de ise yine birinci sırada yer aldı.

6 kategoride KKTC’nin en iyi üniversitesi

Times Higher Education’ın yayımladığı “2023 Dünya Üniversite Sıralaması”nın alan sıralamalarında Yakın Doğu Üniversitesi 6 kategoride yer aldı. Bu kategorilerin tamamında KKTC’nin en iyi üniversitesi olan üniversite, “Bilgisayar Bilimleri”, “Eğitim”, “Klinik ve Sağlık”, “Yaşam Bilimleri” ve “Sosyal Bilimler” alanlarında KKTC’den listeye girebilen tek üniversite oldu.

“Bilgisayar Bilimleri”nde dünyada 151-175 bandında yer alarak Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında birinci sırada yer alan Yakın Doğu Üniversitesi’ne bu alanda Türkiye’den 10 üniversite eşlik etti. KKTC’den ise sıralamaya girebilen tek üniversite oldu.

“Mühendislik” alanında ise 176-200 bandında yer alan üniversite, bu alanda KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer alırken, Türkiye’den bu kategoride listeye giren 42 üniversite arasında ise 2’nci oldu. Aynı zamanda “Eğitim” alanında dünyada 401-500, “Klinik ve Sağlık” alanında ilk 501-600, “Yaşam Bilimleri” ve “Sosyal Bilimler” alanlarında da dünyada 601-800 bandında yer aldı.

“Tüm bilim insanlarımızı tebrik ediyorum”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel yapmış olduğu açıklamada bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Bir önceki sıralamada Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik alanlarında dünyanın en iyi ilk 250 üniversitesi arasında yer alıyorduk. Times Higher Education’ın açıkladığı bu yılki listede ise Bilgisayar Bilimleri alanında dünyanın en iyi ilk 175, Mühendislik alanında ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer alarak yükselişimizi sürdürdük” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ulaştığı bu başarının benimsedikleri; araştıran, geliştiren ve üreten üniversite vizyonunun bir sonucu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Bütün dünyada önemli bir akademik gösterge olarak kabul edilen Times Higher Education sıralamalarında üniversitemizin ve ülkemizin adını üst sıralara taşımak için araştırmaya, ürün geliştirmeye ve ulaştığımız sonuçları bilim dünyası ile paylaşmaya devam edeceğiz. Yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan ve üretken bir şekilde bilimsel çalışmalarına devam eden tüm bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir