MEHMET ŞİMŞEK DOLARI TUTAMAZ! ÇÜNKÜ... | MURAT MURATOĞLU - SELÇUK GEÇER

MEHMET ŞİMŞEK DOLARI TUTAMAZ! ÇÜNKÜ… | MURAT MURATOĞLU – SELÇUK GEÇER

MEHMET ŞİMŞEK DOLARI TUTAMAZ! ÇÜNKÜ… | MURAT MURATOĞLU – SELÇUK GEÇER

Öyle bir tablo var ki ekonomide o koltuğa kim oturursa otursun kolay bir başarı sağlaması mümkün değil bu zihniyetle…
Tek bir örnek bile yeterli aslında… Önceki gün açıklanan büyüme rakamları…
Konu ile ilgili AKP’li Nurettin Canikli, “Türkiye’nin son 21 yılda ortaya koyduğu büyüme ve istihdam performansı muhteşem bir tabloyu yansıtmaktadır” dedi…
Halen Hazine ve Maliye Bakanı unvanı ile dolaşan Nebati, “AB ve OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başarmıştır” karşılaştırmasına gitti.
Bunlar hep ambalaj adamları… Siz bakmayın kişi başı gelirde ancak Afrika ülkeleri ile yarıştığımıza… Ortamlarda büyüyen ikinci ülkeyiz derler, geçerler…
Esas paketi açınca içerisinden ne çıktı?
Tarım yüzde 3,8 küçüldü… Sanayi yüzde 0,7 küçüldü… İhracat yüzde 0.3 küçüldü…
Sahi ürettim küçülürken kutlanan büyüme nereden kaynaklanıyor? Harcamalardan ve bireysel tüketimin yüzde 16,8 artmasından… Bu iyi bir şey mi? Değil!
Yüksek enflasyon karşısında faizler de düşük olunca, para durduğu yerde eriyince normal olarak tasarruftan cayıp harcamaya yöneliyorlar.
Sorun açıklanan verinin yalan ya da yanlış olmasında da değil ki… Sorun bu büyüme rakamlarının halkta karşılığı olmamasında… Büyürken bile gerçekte fakirleşiyorsa düşünsenize ne olacak küçülünce?
Benim asıl merakım Mehmet Şimşek ile fark yaratabilirler mi ekonomide? Daha önce defalarca “hayır” dedi… Denilen o ki sonunda baskılara dayanamadı, kabullendi…
Piyasanın bundan sonra gözlemleyeceği unsur, bakalım Mehmet Şimşek dekor olarak mı kullanılacak yoksa ekonomi yönetiminde gerçekten söz sahibi mi olacak?


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir